ponedjeljak, 27. veljače 2017.

Zaprešić – malo jezero



Najbolje početi od kraja – 29 šarana i jedna štukica.

Okupio se je veći dio ekipe i pao je dogovor da idemo u Zaprešić. Sunce se već redovito pokazuje, led je konačno nestao i unatoč lošim prognozama, očekivali smo odličan dan za ribolov. Očekivanje se ostvarilo, jer se nakon jutarnje guste magle sve ubrzo razbistrilo i ispratio nas je jedan sunčan i mjestimice vjetrovit dan.

Krenuli smo tako ujutro Sova, Vec i ja, putem pokupili Mireka i začas smo se našli na vodi. Brzo smo riješili kupnju karata, razmijenili par riječi sa ribočuvarem i krenuli u zaposjedanje pozicija. Kako smo bili prvi na vodi, imali smo slobodan izbor te smo se pozicinirali na daljem kraju jezera, u odnosu na ribički dom, na mjestu gdje smo uglavnom uvijek imali uspjeha.
  
Svatko je u glavi imao neki svoj pristup, a u konačnici smo lovili ukupno na dva feedera i šest klasičnih postava na dno. Kako sam bio okrenut više prema kraju jezera, gdje znam da ima nešto granja po dnu, prvo sam zabacio par puta markerom da provjerim gdje je čisto, a zatim sam ga pozicionirao i prionuo postavljanju ostalih štapova. Ja sam lovio na feeder i na dno.

 
Na feederu sam ovdje koristio već spominjanu smjesu Sensas 3000 Carp sa običnim šećercem na udici, dok sam na dno uz nešto laganije olovo stavio boilu iz vlastite proizvodnje. Do sada se nisam bavio rolanjem boili, no ovaj puta sam odlučio malo eksperimentirati, pa sam napravio boile na osnovi Krill&Tuna Method Mix-a, uz nekoliko dodataka u mix.




Jutro je krenulo sporo, tako da kroz sat i pol od početka ribolova (od oko 08:30) nismo imali nikakvih naznaka dana koji nam je slijedio. Ubrzo potom magla se digla, sunce je granulo i krenuo je ringišpil. Ni u najoptimističnijim prognozama nismo očekivali ovako uspješan dan, a bilo nam je važno samo izaći na vodu i uloviti bilo što. No uz osnovni cilj, jezero nas je nagradilo sa hrpetinom šarana. Izvlačilo se i asistiralo unakrsno, imalo smo samo jedan podmetač koji nam je nekoliko puta bio nedovoljan tako da smo brzo rješavali jednu ribu, kako bi napravili mjesta za iduću.

 
Od mamaca najuspješnijima su se pokazali obični šećerac i pinky Bait-Techove Hi-Vis boile 10mm. Također mi je iznimno drago da sam imao uspjeha i na vlasititu boilu, tako da ću se s tim hobijem definitivno više pozabaviti.




U jednom namatanju štapa, Mireku se u vodi počelo nešto čudno bacakati, da bi na kraju izvadio malu štuku! Štuka izgleda nije odoljela kombinaciji method feeder hranilice i pinky boile. 😀

 
Akcija se protegla kroz čitav dan, uz našu veliku zabavu i čuđenje ostalih ribiča, koji iako su imali nešto ulova, nisu bili ni približno uspješni kao mi.



Konačan broj ulova je na početku ovog teksta, gdje su šarani varirali od 1.5 kg do 3.8 kg, uz rekordera Mireka sa 12 komada ulovljenih tog dana.









Super dan, super ribolov i super ekipa, falio nam je samo moj brat, koji će to nadoknaditi neki idući puta.

Bistro!
Daniel


ponedjeljak, 20. veljače 2017.

Prvi ribolov 2017. - Brdovec


O da, došao je i taj dan. Nakon pobožnog provjeravanja vremenske prognoze i praćenja gdje se je otopio led, odluka je pala da u subotu 18.02 idemo. Ovog puta ribičija se svela na kuma Mireka i mene, dok je ostatak ekipe bio radno zauzet. Kako zbog leda praktički nismo imali previše izbora kuda ići, krenuli smo u Brdovec (Google Maps link), jer smo jedino za tu vodu znali da se odledila.


Vodama gospodari ŠRU Štuka Brdovec, gdje nas je dočekao ultra susretljivi ribočuvar Alen. Od nekoliko manjih jezera, mi smo se zaputili na "Zdenčanku", gdje su nam rekli da dominiraju šarani i amuri, a režim ribolova je C&R - jedino što nas i zanima. Cijena dnevne karte je 60 kn, odnosno 80 kn ako se kupuje na vodi. Smije se loviti sa tri štapa, uz obaveznu upotrebu velikog podmetača, prostirke i antiseptika.




Kako je voda još prilično hladna, a ribe skoro nepokretne u svojim dnevnim aktivnostima, odlučili smo se na lagani pristup bez puno prihrane, uz lov na dva štapa po glavi. 

Kako su nas pri dolasku na vodu već dočekala dvojica ribiča smještena praktički na sredini jezera, mi smo se pozicinirali od lijeve obale prema sredini. Lokacija (njihova) se kasnije ipak pokazala ključnom, čime su lokalni ribiči očito dobro upoznati. Ovdje bih i spomenuo jedan nedostatak ove vode, a to je da je relativno mala. Kroz dan se na vodi skupilo 7-8 ribiča i mogu reći da je to skoro maksimum za neki ribolov gdje ne moraš brinuti da ćeš prebaciti preko tuđeg najlona.
 

 Mirek i ja smo se odlučili na lov sa kombinacijom feeder štap plus dubinac, uz neke varijacije sa mamcima.
Na feeder štapu sam uz method hranilicu imao malu udicu 12-icu na predvezu od 10 cm, dok sam na šaranskom štapu imao inline olovo od 75g te predvez od 15cm opisan u prethodnome blogu (link).
Za feeder koristim Sensas 3000 Carp smjesu i dva zrna običnog šećerca, kombinaciju koja mi se u prošlosti pokazala iznimno uspješnom. Taj štap zabacivao sam otprilike pet metara od lijeve obale jezera, te otprilike na sredinu po udaljenosti od mene.





Na šaranskome štapu koristio sam kombinaciju PVA vrećice punjene sa mini peletima od Bait-Techa pomiješane sa krupnom morskom solju, dok su mamac na udici bila dva zrna plasitčnog kukuruza nadipana zajedno sa tigrovim oraščićima u tekućini Top Secret arome, Rod Hutchinson. 

Uz svu predantnu pripremu i precizno zbacivanje, ova kombinacija pristupa tog dana jednostavno nije djelovala. Na sličan način lovio je i Mirek, također bez rezultata. Kao što sam spomenuo na početku, lokacija je ključna i očito da na našim pozicijama nije bilo ribe jer čitav dan nije bilo trzaja ni na jednom štapu. 



S druge strane, ribiči koji su nas dočekali ujutro su uz lagano hranjenje boilama čitav dan imali akcije, tako da su prema našem brojanju izvukli oko osam šarana, veličine od tri do šest kilograma - Respect! 


Zadržali smo se do 16h, spakirali stvari i zaputili se doma. Unatoč izostanku ulova, zadovoljni smo samim izlaskom na vodu i time što smo bili na još jednoj novoj lokaciji koju možemo i ubuduće posjećivati. Još jednom bih pohvalio susretljivost domaćina, dobar prvi dojam puno znači. 


Iako su mi tog dana štapovi ostali neopterećeni, ja sam svoj mini početak ove sezone odradio tjedan dana ranije na lokalnom ribnjaku gdje ulov ipak nije izostao 😁



Bistro!
Daniel

nedjelja, 12. veljače 2017.

Predvezi 1



Kad nemreš u ribičiju, veži predveze.

Na vodi se često zna dogoditi da iz ovog ili onog razloga trebam složiti novi sistem sa predvezom i tada mi je najveća gnjavaža vezanje novog predveza. Zato treba iskoristiti ovaj prazni hod u zimi i početi se pripremati za sezonu.

Odlučio sam si pripremiti predvez koji još nisam koristio, a namijenjen je ribolovu sa plastičnim plutajućim kukuruzom ili sa malom pop-up boilom. Sastoji se od udice MAD Gripper veličine 8, PowerPro meke špage 0.28 mm te jedne male kuglice olova za balansiranje mamca.

Za početak krećem sa klasičnom omčom za dlaku, na koju stavljam dva zrna plastičnog kukuruza za mjeru. Duljinu dlake odredim tako da kukuruz bude udaljen 3-4 mm od „zavoja“ udice, kada se dlaka polegne uz nju. Ovo vezanje je varijacija na poznati KD Rig predvez (link), a počinje sa osam namotaja špage oko vrata udice. Zatim se dlaka izbaci van i nastavlja se namotavati još četiri puta ispod same dlake. Ovoliko namotaja koristim jer je sama udica prilično duga, tako da bi se za druge modele udica moglo koristiti manje namotaja, prema osobnom nahođenju. Po zavšetku namatanja, vraćamo špagu nazad kroz oko udice, da bi formirali klasični čvor bez čvora (knotless knot).



Sada još preostaje „balansiranje“ mamca, kako se udica ne bi odizala od dna, dok mamac slobodno „leluja“ u vodi. Da bi to postigao, dodajem malu kuglicu olova na samu dlaku, na oko 3 mm od udice.




Nakon sređivanja dlake, preostaje još samo napraviti omču na drugome kraju predveza.Omču vežem čvorom u obliku osmice, a duljina predveza je oko 20 cm.

Ovime je predvez završen.



Još nisam isprobao plastični kukuruz kao mamac, pa ga ove godine namjeravam iskoristiti u nekoliko kombinacija. Ovaj predvez je nešto kraći, pa ga prvenstveno mislim koristiti u kombinaciji sa PVA vrećicom i nekom miksom peleta i partikla. Također, mislim da će dobro funkcionirati kao obična postava na dno, na „tepihu“ mješanog partikla kao prihrane.

Samo još preostaje čim prije otići na vodu i isprobati.

Bistro!
Daniel

subota, 4. veljače 2017.

Planovi i želje za 2017. godinu



Led se polako topi, a nestrpljivost i dalje raste. Kako se sve više bliži neka prilika za prvi ribolov ove godine, tako u glavi slažem kombinacije termina i lokacija koje bi htio obići.
U odnosu na moje ribolovne početke i veliku pauzu u ribičiji, prošle sam godine napravio kvantni skok što se tiče korištenja raznih mamaca, ribolovne opreme i taktika. Stari vjerni teleskopi će zauvijek ostati dio mog pribora, no prošle sam se godine ponovio sa nešto modernijom šaranskom opremom. Kako sve više voda inzistira na čim boljoj zaštiti ribe pri C&R ribolovu, opremio sam se sa većom spužvastom kadicom te velikim podmetačem 90x90cm sa mrežom sitnih oka.
Naravno, najdraži dio nove opreme su svakako tri šaranska štapa sa rolama, koje čine kombinacija Shimano TX1 štapova od 3.5lb 12ft i Anaconda Tomahawk 8000 rola.


Nažalost, štapove sam nabavio tek krajem godine te sam sa njima odradio samo jedan ribolov, koji je pak prošao bez ulova. Tako da štapov čekaju ovu sezonu kako bi se iskazali u napetim borbama, što je i dodatni razlog koji me čini nestrpljivim.
Gotovo je sigurno da će prvi ribolov ove godine biti neko lagano guštanje na komercijali na Zajarkima te se nadam da ćemo kao ekipa uspjeti uskladiti obaveze, tako da se okupimo za početak sezone i lijepo podružimo.
Prošle je godine otvorena jedna nova (stara) voda, a to je Garbolino jezero u Draganiću. Kao što vjerojatno mnogi znaju, riječ je o ribnjacima koji su nekada također funkcionirali kao komercijalna jezera i koji su jedno vrijeme bili zatvoreni. Prekapanjem i formiranjem većeg jezera, napravljena je jedna zanimljiva voda koja je prema objavama vlasnika iznimno dobro poribljena, najviše šaranima konzumne veličine. Meni su ova jezera draga još od starih vremena jer sam ih često pohodio sa ocem i kumom Zvonkom, tada standardnim triom za ribolov. Zato svakako planiram ove godine posjetiti novo jezero, koje je idealno za feeder ribolov. Naravno, za Mr. Feedera iz ekipe, ovo će biti prava poslastica.


Kako konačno imam i pribor za neku ozbiljniju ribičiju, tako mi je jedna od želja odloviti dva dana na velikom jezeru Šumbar, u nekoj kombinaciji sa šatorom, od petka do nedjelje. Ovo je velika voda bogata kapitalcima i iako nemam megalomanske ambicije što se ulova tiče, volio bih nadograditi svoje ribičko iskustvo sa ulovom neke veće (čitaj > 15 kg) ribe. Dnevna karta i veća količina prihrane čine ovakav ribolov nešto skupljim, no ipak- treba probati.


U mojoj relativnoj blizini nalaze se Bedekovčanska jezera, no unatoč blizini, na njima nisam nikada lovio. Sova stalno priča o jezeru Granje, koje je također bogato većim primjercima šarana, pa bih se svakako barem jednom ove godine uputio tamo. Tetak moje supruge je tamo ulovio rekordnog šarana te vode od 21.700 kg, pa bih osobno morao probati skinuti barem taj rekord. :)
Na slici je Granje treće jezero s lijeva.


Naravno, nadam se da će biti još mnogo „manjih“ ribolova, između ostalog i povratak u Vrbovec gdje smo lani ulovili nekoliko krasnih riba. Međutim, ima jedna „voda“ koja mi zaokuplja misli već neko vrijeme, a fascinirala me nakon gledanja Nashevog Eurobanx 2 filma (link), a to je Bled. Atipična voda za ribolov, pošto je riječ o hladnom i dubokom jezeru smještenom u mondenom turističkom mjestu. Valjda me upravo zbog te neobičnosti ribolov tamo i privlači, pa se nadam da ću u nekom terminu uspjeti smisliti izlet od 2-3 dana za suprugu i sebe. Naravno, jedan dan će biti posvećen ribolovu. Već sam kod Šumbara spomenuo nedostatak u vidu cijene, koji je u ovom slučaju još izraženiji... Dakle, ako ne ove godine, onda sigurno sljedeće, riječima dobrog starog Delboya iz Mućki.

Ekipa, ako ovo čitate, planirajte i spremajte se, a ja nam želim puno lijepog i slobodnog vremena te dobro raspoloženih supruga onima na koje takve stvari utječu.

Bistro i napeti flaksi!
Daniel